AP Calculus AB mi AP Calculus BC mi almalıyım?

Calculus AB veya BC seçmeye mi karar veriyorsun? İki sınıf arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsun değil mi? Ön koşul derslerine, üniversite planlarına ve kariyer hedeflerine dayanarak hangi AP Calculus dersinin seçileceğine karar vermenize yardımcı olacağız. AP Calculus sınıfları söz konusu olduğunda, üç seçeneğiniz vardır: AB ve BC Calculus’u arka arkaya alabilir, yalnızca AB Calculus’u alabilir veya AB Calculus’u atlayabilir ve doğrudan BC Calculus’a gidebilirsiniz.

Birini ya da diğerini alabilmenizin nedeni, AB ve BC’nin tamamen farklı sınıfları olmadığıdır. BC Calculus, AB Calculus’taki herşeyi ve birkaç ilave konu içeriyor. BC sınavına girerken aslında bir AB Calculus alt skoru alırsınız. Bu yüzden Calculus BC, Calculus AB’den daha zor değildir. BC Calculus, daha fazla malzeme içerdiğinden daha hızlı hareket edilmeli. Bu da AP Calculus BC ‘yi AB’den daha yoğun hale getiriyor. Ancak, sadece bir AP Calculus dersini alman gerekirse (çoğu insanın yaptığı gibi) hangisini seçmelisin? Bu yazımızda size konuları anlatacağız ve her iki seçeneğin avantajlarını tartışacağız.

AP Calculus AB Konuları:

Fonksiyonlar, Grafikler ve Limitler
Türevler
Türev Uygulamaları
İntegral
İntegral Uygulamaları

BC Calculus için sıklıkla daha fazla üniversite kredisi almanıza karşın, AP Calculus AB’yi kullanmak da mükemmel bir seçenek olabilir. BC Calculus’un kapsadığı ilave konulara rağmene rağmen, limitler, türevler ve integraller gibi temel hesap kavramlarını hala öğreneceksiniz. Bu size daha zorlu üniversite matematik dersleri için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgileri verecektir. BC Calculus’un bir yılda daha fazla materyal kaplaması gerektiği için birçok okulda daha sık ve daha zor ödevleri vardır. Calculus BC kesinlikle zor ama daha yavaş ilerleyen bir ders olmasına rağmen, size gerekli tüm matematik bilgisini içeriyor. AB Calculus’u kullanmanız, ek bir ders için programınızı boşaltabilir. Bazı okullar iki sınıf döneminde BC öğretirken, farklı bir AP sınıfına ya da ders dışına sığmayabilirler. Ancak AB Calculus sadece bir sınıf dönemi olacak, bu da size başka bir sınıf için yer bırakacaktır.

AP Calculus BC Konuları:

Fonksiyonlar, Grafikler ve Limitler
Türevler
Türev Uygulamaları
İntegral
İntegral Uygulamaları
Polinom Yaklaşımları ve Serileri
Sabitler Serisi
Taylor Serisi

Eğer meydan okumaya hazırsanız, hesaplamadan Calculus BC‘ye atlamak harika bir seçenek olabilir. Üniversitede mühendislik veya doğa bilimi okumak istiyorsanız bu özellikle iyi olabilir. Matematikte iyi iseniz, kıdemli olarak yerel bir üniversitede veya topluluk kolejinde daha gelişmiş bir matematik dersi alabilirsiniz (yani AP Calculus BC Junior dersini alırsanız). Ayrıca, AP İstatistik, Ekonomi veya Bilgisayar Bilimleri için son yıllarınızda yer açabilirsiniz. AP Calculus BC seçmek, size bir lise öğrencisi olarak gerçekten meydan okuma şansı verir.

Ayrıca , bazı okullarda, BC’nin çok zor olduğunu fark ederseniz, AB Calculus dersine gidebilirsiniz. BC Calculus’u almak istediğinizden emin olduğunuz halde bu iyi bir seçenek olabilir. (Tabii ki bunun mümkün olduğundan emin olmak için kayıt yaptırmadan önce rehberlik danışmanınıza danışın). Son olarak, BC Calculus sınavını alarak ve geçmek, okulların büyük çoğunluğunda üniversitede daha fazla matematik kredisi verir. Bu, gelecekteki mühendislik ve doğa bilimleri dalları için yararlıdır, çünkü gerekli matematik derslerine daha erken başlayabilirsiniz.

İki Dersi de Alabilir miyim?

Bazı öğrenciler AB Calculus’u BC Calculus’tan önce almayı düşünüyorlar. BC Calculus ile başlamak için yeterince hazırlıklı hissetmedikleri, ancak AP sınavını geçmek için fazladan üniversite kredisi istedikleri veya daha zor AP calculus sınıfını alarak kolejleri etkilemek istedikleri düşünülürse, bunu yapmak caziptir.

Çoğu durumda hem AB hem de BC Calculus almayı önermiyoruz. AB Calculus ve BC Calculus’u birbiri ardına almak, iki kez aynı sınıfa gitmek gibi bir şey olur ve muhtemelen sizin için oldukça sıkıcı olur. İkisini birden yapmak, genellikle üniversite başvurularınıza yardımcı olmaz çünkü bir yerine hesaplamayı öğrenmek için iki yıla ihtiyaç duymuşsunuz gibi görünür. Ayrıca, AP derslerinizden bir sürü üniversite kredisi almak istiyorsanız, genelde AB Calculus ve başka bir hesap olmayan AP’yi AB ve BC Calculus’tan alacağınızdan daha fazla alırsınız.

ap calculus ab kursları

Son Blog Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir